BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Kalite Güvence Sistemi

 

Akreditasyon ve Belgelendirme

Tıp Fakültesinde sürdürülmekte olan tıp eğitiminin niteliği, ülkemizdeki saygın ve bağımsız bir eş-yetkilendirme kurulu olan Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu (UTEAK-TEPDAD) tarafından ilk olarak 11 Nisan 2011 tarihinde akredite edilmiş ve UTEAK tarafından akredite edilen ilk ve en genç vakıf üniversitesi tıp fakültesi olmuştur. Akreditasyonun süreci uygulamasının bir gereği olarak, UTEAK-TEPDAD tarafından 2014 yılı başında ara değerlendirme ziyareti gerçekleştirilerek akreditasyon durumumuzun devamına karar verilmiştir. Sonrasında ise 6-30 Mart 2017 tarihleri arasında UTEAK’ın belirlediği altı (6) kişilik bir ziyaret ekibi tarafından fakültemizin eğitimi, eğitim ortamları ve eğitimdeki tüm paydaşlarımız değerlendirilmiştir. Ziyaret sonu çıkış değerlendirmesinde, fakültemizin mezuniyet öncesi tıp eğitimi standartlarını karşılama durumu ile ilişkili olumlu geribildirimler verilmiştir. Reakreditasyon için fakültemize gelen ziyaret ekibinin raporu doğrultusunda Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesinin 2023 yılına kadar altı (6) yıl süre ile yeniden akreditasyonu uygun görülmüştür.

UTEAK Akreditasyon Belgesi

 

 Mühendislik Fakültesi'nde ise ilk olarak 2013 yılında Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK), Endüstri Mühendisliği ve Makine Mühendisliği lisans programlarını akredite ederek, programlara EUR-ACE Etiketi vermiştir. 2017 yılında ise Bilgisayar MühendisliğiBiyomedikal MühendisliğiElektrik-Elektronik Mühendisliği Programları MÜDEK ve EUR-ACE akreditasyonları almıştır.

Bilgisayar Mühendisliği MÜDEK EUR-ACE Akreditasyon Belgesi

Biyomedikal Mühendisliği MÜDEK EUR-ACE Akreditasyon Belgesi

Elektrik-Elektronik Mühendisliği  MÜDEK EUR-ACE Akreditasyon Belgesi

Endüstri Mühendsliği MÜDEK EUR-ACE Akreditasyon Belgesi

Makine Mühendisliği MÜDEK EUR-ACE Akreditasyon Belgesi

 

Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji lisans Programı 2016 yılında Psikologlar Derneği, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı lisans Programı  ve Türk Dili Edebiyatı lisans Programı 2019 yılında Fen, Edebiyat, Fen - Edebiyat, Dil Ve Tarih - Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme Ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) tarafından akredite edilmiştir. 

Psikoloji Bölümü Akreditasyon Belgesi

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü FEDEK Akreditasyon Belgesi

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü FEDEK Akreditasyon Belgesi

 

Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik lisans programı, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon lisans programıı ve Sağlık Yönetimi lisans programları 2019 yılında Sağlık Bilimleri Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (SABAK) tarafından akredite edilmiştir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü SABAK Akreditasyon Belgesi

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü SABAK Akreditasyon Belgesi

Sağlık Yönetimi Bölümü SABAK Akreditasyon Belgesi

 

Yabancı Diller Yüksekokulu da 2018 yılında “Pearson” akreditasyonunu almıştır.

PEARSON Sertifika